Kryoterapie


KRYOTERAPIE - CHLAD, KTERÝ LÉČÍ


Léčebné využívání chladu bylo známe již ve starověku. Staří Egypťané přibližně 2500 let před Kristem využívali chladu ke stavění krvácení a ke zmenšování otoků. Hippokrates popisoval výrazný protibolestivý účinek při zchlazení postiženého místa. Ve válkách v 18. a 19. století byly končetiny zraněných vojáků amputovány s minimální bolestivostí a krvácením, pokud byly předtím obloženy sněhem a ledem.

Ochlazení jako preventivní i léčebný prostředek je v medicíně využíváno po staletí. Wincenz Priessnitz v Jeseníku postavil svůj léčebný systém na využití ledové vody. Lokální kryoterapie - ledové obklady, aplikace nosičů chladu patří k běžným terapeutickým procedurám, zejména při léčbě potíží pohybového ústrojí, revmatických a zánětlivých onemocnění.

Ale teprve od minulého století, kdy byl zkapalněn kyslík, oxid uhličitý, dusík, vzduch a vodík, umožňuje technika využít k léčbě extrémně nízkých teplot v podobě celotělové kryoterapie.

Původ této revoluční terapie je v Japonsku a jejím autorem je profesor Toshiro Yamauchi, který uvedl v roce 1981 celotělovou kryoterapii do praxe. Dnes se metoda úspěšně využívá v mnoha českých lázních, na rehabilitačních klinikách v Německu, Rakousku, Polsku i v dalších zemích Evropy.


Jak působí celotělová kryoterapie ?

Celotělová kryoterapie je metodou, při které je lidské tělo vystaveno extrémně nízké teplotě -110 °C až -160°C. Celková doba pobytu v kryokomoře je 2-3 minuty. Jelikož se jedná o celotělovou aplikaci, účinkuje chlad na tělo velmi intenzivně, aktivuje organizmus a pozitivně působí i na celkový zdravotní stav.

Hluboký mráz návštěvníkovi kryokomory nemůže při dodržení stanovených podmínek ublížit. Vzduch je absolutně zbaven vlhkosti. Během této krátké doby vzniká v těle řada reakcí, které ve výsledku přinášejí překvapivé léčebné výsledky. Teplota jádra těla (měřená např. teplotou v ústech) se nemění, velmi rychle se ochladí pouze povrch těla. Dochází k obrovskému perifernímu překrvení, urychlení metabolismu s výrazným zrychlením hojivých procesů, zvýší se množství hormonů tlumících zánětlivé reakce v těle, svaly s nadměrnou aktivitou se uvolňují, na mnoho hodin dochází k naprostému vymizení bolestí. Kombinace všech těchto efektů v mnoha systémech těla a na mnoha úrovních je zcela jedinečná a přináší velké léčebné výsledky.

Působením extrémně nízkých teplot na organismus, převážně pak na receptory chladu, spojené s rychlým ochlazením a následným ohřátím, dochází k intenzivnímu prokrvení povrchových částí těla, jako je kůže, podkožní vazivo a šlachosvalový aparát. Rychlá změna teplot způsobí nárůst exkrece mnoha tělu prospěšných látek, jako jsou např. endorfiny, dopamin, serotonin - hormony pohody, štěstí a hormony kůry nadledvin, které působí protizánětlivě a analgeticky, a testosteronu, což může být atraktivní zejména pro sportovce, neboť tento jev je přímo spřažen s nárůstem svalové hmoty. Dochází také k eliminaci toxických složek. Následná pohybová aktivita způsobuje bouřlivou látkovou výměnu spojenou s vyloučením jedů, volných radikálů a kyseliny mléčné, které způsobují stárnutí a degeneraci buněk.

Celotělová kryoterapie akceleruje nejen protizánětlivé, ale díky produkci růstového faktoru také hojivé procesy. Zintenzivní se činnost tělesných orgánů, které zbavují organizmus škodlivin. Nervové receptory snižují reakci na bolest, kterou tělo po nějakou dobu téměř nepociťuje. Pro vyvolání tak komplexního efektu medicína nezná jinou metodu než právě celotělovou chladovou terapii. K dosažení terapeutického účinku se doporučuje aplikace chladu pod -120° po dobu 90 sekund, kdy se povrch těla a zhruba 1,5 cm podkožních tkání prochladí na 5 stupňů C.

Chlad v kryokomoře příznivě ovlivňuje imunitní systém. Pomáhá při revmatických onemocněních a autoimunitních onemocněních.


Souhrn účinků:

- utlumení povrchových nervových zakončení - snížení pocitu bolesti

- masivní překrvení - zlepšení metabolismu, vyplavení odpadních látek, zrychlení hojení

- vedení nervy, receptory - pokles svalového tonu, uvolnění svalů, snížení bolesti

- zvýšení hladiny hormonů - testosteron, adrenalin, kortikosteroidy, protizánětlivý efekt

- endorfin, dopamin, serotonin, pocit síly, duševní pohody, "nadupanosti"

- psychika - lepší nálada, rozhodování, soustředění, koordinace, kontrola emocí

- zlepšení práce a odolnosti CNS k únavě a zátěži

- imunomodulace

- větší výkonnost, svalová síla, tolerance zátěže, sexuální apetit


Současné využití v terapii a prevenci

V současné době se kryoterapie stala důležitou složkou rehabilitačních a regeneračních technik. Celotělová kryoterapie je účinným moderním doplňkem léčení a rehabilitace u nemocí revmatologických (revmatoidní artritida, revmatismus měkkých tkání, kolagenózy, vaskulitidy, Bechtěrevova choroba, artrózy drobných kloubů ruky i kloubů nosných), nemocí ortopedických (stavy po operacích nosných kloubů, stavy po operacích výhřezů páteřních plotének), nemocí kožních (lupénka a psoriatická artritida) a některých poúrazových stavů. Má dokonce vliv i na zlepšení obranyschopnosti organismu neboť působí pozitivně na celý imunitní systém pacienta.

Kryoterapie též napomáhá při prevenci, rehabilitaci a léčbě mnoha sportovních úrazů, mezi které patří např. postižení kloubů a kloubních chrupavek, ruptura a natažení svalstva a celkové přetížení pohybového aparátu sportovce. Ochlazením na tak nízkou teplotu totiž dochází k omezení rychlosti vedení nervového vzruchu a pacient proto pociťuje jistou úlevu od bolesti poraněného aparátu. Během terapie dochází jak k regeneraci, tak ke zvýšení pohyblivosti kloubů, tolerance fyzické zátěže a všeobecné zvýšení výkonnosti organismu jako celku. U žen může způsobovat dokonce úpravu celulitidy, neboť stáhnutím buněk chladem je z jejich cytoplazmy vypuzován tuk. Díky vyplavování endorfinů do těla se cítí pacient ve skvělé kondici, a to jak po fyzické, tak i po psychické stránce.

Co se děje s naším tělem v průběhu celotělové kryoterapie ?


Co se děje s tělem při kryoterapii?

Návštěvník kryokomory se nemusí obávat, že pobyt ve vesmírném chladu trvá několik desítek minut až hodin. Léčba kryoterapií je tak rychlá, respektive pobyt v kryokomoře, že si vesmírný chlad ani neuvědomí. Za to však jeho tělo ano. V kryokomorách je takový chlad, že se návštěvník na chvíli ocitne jako ve vesmíru. Ale vskutku jen na chvíli. Po tomto krátkém pobytu v kryokomoře a rozehřátí aktivním cvičením, se cévy roztáhnou a tím dojde k prokrvení organismu a k regeneraci buněk. Z mozku se uvolňují endorfiny, takzvané hormony štěstí, které nejen že zlepšují náladu, ale také tlumí bolest. Tento rychlý a téměř nepatrný pochod dále reaguje na další problémy v těle, které odstraňuje. A samozřejmě, jak je všeobecně známo, v lidském těle všechno souvisí se vším, takže problém za problémem je odstraňován tak, jako když se sype domeček z karet.


Jaká je teplota v kryokomoře ?

Celotělová kryoterapie je metoda léčení, při které se využívá nízkých teplot ve speciální místnosti, tzv. kryokomoře . Teplota se pohybuje od mínus 110 do minus 160 stupňů Celsia. Poprvé, když byla tato metoda použita, bylo v kryokomoře dokonce minus 175 stupňů Celsia. Stalo se tak v Japonsku v sedmdesátých letech minulého století. Postupem času, kdy se tato metoda rozšířila do celého světa, zejména pak Evropy, se také zdokonalila a dnes se již používá pouze teplot do mínus 160 stupňů Celsia.


Co si vzít na sebe do kryokomory ?

Nejvhodnějším oděvem do kryokomory jsou plavky, u žen nejlépe jednodílné. Mimo plavky se jako nejvhodnější oděv a také nejčastěji doporučují kraťasy a tílko či tričko. A to jak pro ženy, tak pro muže. Vždy by toto oblečení mělo být z nesyntetických materiálů, nejlépe z příjemné a čisté bavlny. Stejně tak důležité jsou ponožky a rukavice. Ponožky rozhodně silnější, teplejší a rukavice nejlépe bavlněné. Vhodná je i čelenka a rouška na ochranu úst a nosu. Před vstupem do komory si návštěvník obuje pohodlné dřeváky.


Jaké pocity popisují návštěvníci kryokomory ?

Kryokomora vypadá jako sauna, ale s tím rozdílem, že se do ní nechodí posedět, ale zvolna pohybovat. Uvnitř při teplotě mínus 130 - 160 stupňů Celsia , se návštěvník zvolna prochází v kruhu dvě až tři minuty, pak se protáhne, procvičí a rozehřeje. Po vystoupení z kryokomory dojde k tzv. reaktivní hyperemii - zčervenání kůže a pocitů příjemného tepla. Toto po několika minutách odezní. Každý, kdo kryoterapii absolvoval, hovoří o uvolnění pohybové soustavy a zvláště o obrovském přísunu pozitivní energie. Mnozí návštěvníci popisují pocity náhlého a příjemného vybuzení tělesné a duševní síly. Návštěvníci nepociťují bolest z chladu, jak běžně při pobytu v mrazech bývá. Krátký pobyt a velmi nízká teplota způsobí to, že nejdříve chlad, respektive mráz zasáhne povrchové nervy a kožní nervovou soustavu, takže je pocit chladu prakticky okamžitě utlumen. Přitom teplota kůže klesá pouze o několik málo stupňů a vnitřní teplota organismu zůstává stále stejná.


Jaká jsou důrazná nedoporučení - kontraindikace - celotělové kryoterapie ?

Pro koho je kryoterapie vhodná?

Nejčastěji se doporučuje kryoterapie pro osoby s veškerými problémy pohybové soustavy a s nimi spojenými nemocemi. Ti, co kryokomoru pravidelně navštěvují, pozorují také zlepšení stavu jejich chronických onemocnění, ale i mnohonásobný úbytek problémů při akutním onemocnění. Kryoterapie se také doporučuje při léčení pooperačních stavů, avšak vždy je nutné konkrétní případ individuálně konzultovat s ošetřujícím lékařem. Stejná situace platí i v případě chronického či akutního onemocnění. Pokud nejde tedy o běžné nachlazení, měla by předcházet vždy před návštěvou kryokomory konzultace s lékařem. Není třeba mít strach, že by mohl pobyt v kryokomoře škodlivý, lékař obvykle kryoterapii schválí či i sám doporučí. Avšak pro vyloučení případných obtíží je nutné toto nepsané pravidlo dodržovat. Kryokomora je skvělá pro sportovce a osoby, jež denně zatěžují své tělo fyzicky. Za normálních okolností totiž využíváme pouze malou část našich energetických možností. Ostatní jsou uloženy hluboko v organismu. Návštěva kryokomory, zejména ta pravidelná, může tyto síly jakoby probudit a uvolnit více, tudíž má jedinec najednou větší možnosti a dosahuje mnohdy i lepších sportovních výkonů.


Pro koho kryoterapie není vhodná?

Pro představu, pobyt v kryokomoře zatíží návštěvníka stejně tak, jako rychlejší chůze po rovině. Takže se nejedná o nic příliš namáhavého. V každém případě by jsou ale skupiny nemocných, pro které není celková kryoterapie vhodná. Jsou to především pacienti s neléčeným nebo stále vysokým krevním tlakem ( tím se myslí tlak 160 na 110 a vyšší). Kryokomoru by také měli vynechat pacienti s vážným a akutním onemocněním srdce či krevního oběhu, anebo ti, kteří toto onemocnění prodělali v uplynulých šesti měsících. U jiných vážných onemocněních a to jako akutních, tak těch chronických je vždy před vstupem do komory nutná konzultace s ošetřujícím lékařem. Do kryokomory by také neměli vstupovat lidé trpící klaustrofobií, tedy panického strachu z malých, uzavřených prostor a lidé s alergií na chlad. Zákaz vstupu do kryokomory je také pro osoby v alkoholovém či dokonce v drogovém opojení.


Kdo by měl být pravidelným návštěvníkem kryokomory ?

Pravidelnými návštěvníky kryokomory a celkové kryoterapie by měli být sportovci, určitě pak vrcholoví sportovci, dále všichni fyzicky namáhavě pracující a pak také ti, u kterých je psychická zátěž a stres nedílnou součástí jejich náplně práce. Do kryokomory by určitě měli najít cestu pacienti s bolestivými klouby a bolestmi pohybové soustavy. Bylo již opakovaně a jednoznačně prokázáno, že celková kryoterapie pomáhá v léčbě bolestí zad, kloubů, páteře, zmírňuje a postupně zcela odstraňuje otoky. Během pobytu v komoře jsou tišeny bolesti a uvolňuje se svalovina. Tento efekt vydrží 2 - 4 hodiny. V této době by měly následovat různé ošetřovací metody a pohybové aktivity. Pro dlouhodobý efekt terapie doporučujeme 10 - 30 chladových expozic. Kosmický mráz v kryokomoře si také skvěle poradí s chronickým únavovým syndromem, i s oslabenou imunitou a jinými chronickými chorobami. Kryoterapie je třeba skvělá při léčení astmatu či jiných chronických dýchacích chorobách, obtížích, také bojuje se sennou rýmou. Poradí si i se záněty, kožním onemocněním a to jak ekzémy, lupenkou, akné, tak dokonce i s celulitidou. Extrémní chlad také omezuje viditelnost jizev po úrazech a vůbec zlepšuje kvalitu pokožky a lidské kůže. Celotělová kryoterapie je známá i jako léčitel nemocí psychického rázu. Samozřejmě na prvním místě jsou deprese, dále migréna, řadí se sem i roztroušená skleróza a neurodermitida. Poslední průzkumy vlivu celkové kryoterapie na lidský organismus ukázaly, že chlad v kryokomoře při pravidelných návštěvách pozitivně působí i při léčbě obezity a redukci nadváhy. Těhotným ženám od 2. měsíce těhotenství se návštěva kryokomory nedoporučuje.


Jaká jsou doporučení - indikace - celotělové kryoterapie ?

Chronická zánětlivá revmatická onemocnění s hlavní manifestací na kloubech (revmatoidní artritida, morbus Bechtěrew)


  • Artrozy velkých a malých kloubů, polyartrozy
  • Rehabilitace po operacích velkých kloubů a páteře, postoperativní otoky
  • Vertebrogenní syndrom (diskopatie, lumbago, ischiad.sy, stavy před a po operaci)
  • Tendopatie (tenisový loket, zánět Achillovy šlachy, bolesti paty)
  • Chronické bolestivé stavy, primární bolesti hlavy
  • Fibromyalgie
  • Porucha regulace sval. tonu - spasticita, dětská mozková obrna, svalové přepětí, ztuhnutí
  • Tupé trauma kloubů a svalů
  • Roztroušená skleroza
  • Lupenka s nebo bez kloubních projevů
  • Atopická dermatitida, neurodermatitida
  • Astma bronchiale, spastická bronchitida, alergická rhinitida
  • Svalový únavový syndrom
  • Poruchy rovnováhy, svalové koordinace
  • Poruchy centrální aktivity (centrální únavový syndrom, burn-out-syndrom, depresivní stavy, bolestivě podmíněné chronické poruchy spánku)
  • Všeobecně psychofyzické stavy snížené výkonnosti
  • Poruchy imunity vyvolané extrémními svalovými nároky, popř.stresově podmíněné funkční poruchy imunitního systému
  • Primární hypotonické poruchy oběhového systému
  • Celulitida

Jaká jsou důrazná nedoporučení - kontraindikace - celotělové kryoterapie ?


Absolutní kontraindikace

  • Nestabilní hypertenze (TK dlouhodobě nad 160/110 mmHg)
  • Srdeční infarkt, vstup do komory nejdříve po půl roce od prodělání infarktu
  • Dekompenzované onemocnění srdečního a oběhového systému
  • Nestabilní angina pectoris
  • Kardiostimulátor
  • Periferní poruchy prokrvení (stadium II a IV)
  • Stav po venosní tromboze, tromboflebitida hlubokého žilního systému
  • Akutní onemocnění dýchacího systému
  • Akutní onemocnění močového systému a ledvin
  • Těžká anemie
  • Alergie na chlad
  • Onkologická onemocnění
  • Záchvatovitá onemocnění
  • Bakteriální a virová infekce kůže


Relativní kontraindikace

  • Poruchy srdečního rytmu
  • Chlopenní vady
  • Stavy po srdečních operacích
  • Ischemická choroba srdeční
  • Raynauldův syndrom
  • Polyneuropatie
  • Těhotenství (od 2 měsíce)
  • Vaskulitidy
  • Klaustrofobie


V některých centrech pokládají za relativní kontraindikaci věk nad 75 let,kardio - stimulátor,hypofunkci štítné žlázy a hyperhidrosis.


Vedlejší účinky celotělové chladové terapie

  • Lokální omrzliny (nejčastěji v podpaždí - rychlejší výdej tepla)
  • Bolesti hlavy
  • Lehký vzestup arteriálního tlaku
  • Pohybová dysbalance (při předávkování terapie - u spastické svaloviny může dojít k jejímu velkému uvolnění a zároveň k silnější aktivizaci antagonistických svalů)
  • Dušnost, pocit závratě
  • Alergie na chlad (svědění,otoky)


Současný způsob života s omezením pravidelného pohybu, s nárůstem stresových situací, s výskytem civilizačních chorob doprovázených degenerativními změnami na pohybovém aparátu vede k zájmu a poptávce po nových zdraví prospěšných metodách, které vedou k odstranění anebo aspoň ke zmírnění těchto potíží. Metoda celotělové kryoterapie tyto požadavky splňuje.

Je to metoda účinná, nepoškozující pacienta a působící velmi pozitivně jak na tělesnou schránku pacientka tak i na jeho psychiku.


Pokyny pro klienta celotělové kryoterapie

  • Před každým vstupem do kryokomory se klient seznámí s pravidly kryokomory.
  • Před aplikací procedury se klient v prostotách šatny a čekárny chová klidně. Na proceduru přichází v dostatečném předstihu (alespoň 10 minut).
  • Před vstupem do kryokomory je nutné si sundat veškeré šperky, brýle, naslouchátka a kovové předměty.
  • Nepoužívat žádnou kosmetiku, pokožka klienta musí být naprosto suchá (oblasti kožních záhybů, pažní a podkolenní jamky, za krkem, ve slabinách). Zvláštní opatrnosti je zapotřebí u žen v období menstruace.
  • Klient (návštěvník) musí mít ochranný oděv. Panské, dámské kraťasy, ženy triko (vše bavlněné), dále ponožky, čelenku, roušku, rukavice, obuv (dřeváky). Do tělocvičny ručník, sportovní obuv.
  • Správné použití ochranných pomůcek a oděvu před vstupem do polaria kontroluje personál. Pozornost je nutno věnovat krytí nosu, úst, uší a okrajovým oblastem rukou a nohou.
  • Před aplikací procedury je zakázáno požívání alkoholických nápojů a tekutin s obsahem kofeinu. Tyto tekutiny mohou negativně ovlivnit průběh procedury.
  • V kryokomoře stráví klient dle pokynů obsluhy 2 - 3 minuty. Věnuje pozornost během procedury dýchání, které má být mělké, nádech se provádí nosem a dvojnásobně delší výdech ústy. (vhodné nacvičit před vstupem do polária).
  • Během pobytu v polariu se všichni pohybují pomalou chůzí, kolem obvodu kabinky bez vzájemného dotýkání se. Klient nesmí tleskat, provádění tření těla a třepání končetinami.
  • Po uplynutí stanovené doby pobytu v polariu - zazní zvukový signál. Přičemž všechny fáze jsou sledovány obsluhou. Klient opustí prostor kabinky a přemístí se do prostor tělocvičny k provádění aerobního cvičení v minimální délce 20 minut.
  • Pokud klient v polariu pocítí jakoukoliv indispozici je povinen neprodleně opustit prostor kryokomory.